Pletiem len z kvalitných vlniek

Živočíšne vlákna:


Alpaca


Alpakové rúno je prírodné vlákno získavané zo srsti lám alpák. Alpaky sa vyskytujú v 22 prírodných farbách, s viac než 300 odtieňmi od čierno-čiernych po hnedo-čierne, hnedé, biele, strieborné až ružovo-šedé. Svojou štrukúrou je podobné vláknu ovčej vlny. Jeho jemnosť je daná malým priemerom vlákna, podobne ako jemnosť ovčej vlny merino. Ide o mäkké, odolné, hodvábne jemné prepychové prírodné vlákno. Priadza tvorená alpakovou vlnou tak ľahko nezplstí a môže byť ľahučká alebo naopak ťažšia, v závislosti na spôsobe spradenia.
Napriek tomu, že sa v mnohých smeroch podobá ovčej vlne, je na rozdiel od nej hrejivejšia, nie je toľko pichľavá, ostrá a hryzavá a neobsahuje lanolín, vďaka čomu je radená medzi hypoalergénne materiály. Je asi tri krát pevnejšia a silnejšia ako ovčia vlna. Je odolná voči škvrnám a zápachu. Je schopná absorbovať vlhkosť a vlahu, pričom si zachová svoj tvar a vlastnosti. Má termoregulačné schopnosti - v lete dokáže chladiť a v zime hriať. Najkvalitnejšia je tzv baby alpaka – jedná sa o prvý strih mláďaťa alpaky.Mohér

Toto vlákno pochádza zo srsti angorských kôz a patrí medzi luxusné prírodné vlákna. Mohérová priadza hreje rovnako ako vlna, ale je neporovnateľne ľahšia, neplstí sa. Úplet je krásne jemný a lesklý.Vlna

Vlnené vlákna spriadame z ovčieho rúna a patria medzi pomerne hrubé. Dve vlastnosti sú pre vlnu úplne charakteristické: nehorľavosť a schopnosť splstiť. . Čistá strižná vlna je vyrábaná priamo z ovčieho rúna.Merino vlna

Merino vlna je považovaná za najjemnejší typ vlny vôbec! Merino vlna je výborný izolant. Je schopná vytvárať na tele mikroklímu a tak chráni vaše telo pred vonkajšími vplyvmi. Udržiava teplo, keď je zima a naopak chladí, keď je teplo. Je hypoalergénna. Merino vlna dokáže odvádzať teplo a vodu, má aj významné antibakteriálne schopnosti.


Hodváb

Hodvábne vlákno je tenučké "nekonečne" dlhé vlákno získavané rozvinutím kokonu - kukly, ktorú si vytvárajú húsenice priadky morušovej. Hodvábne vlákno je jedno z najpevnejších prírodných vlákien vôbec a jeho spracovaním vzniká prekrásna pletacia priadza. Veľmi dobre sa kombinuje s inými druhmi vlákien, najmä s vláknami vlnenými.


Rastlinné vlákna


Existuje niekoľko druhov rastlinných vlákien získavaných z bunkových stien kvetín a rastlín vôbec. Zo všetkých rastlín sú dve, ktoré majú popredné miesto v pletárskom a textilnom priemysle – bavlna a ľan.

Bavlna

Bavlna je názov pre vlákna obaľujúce semená v plode bavlníka a ide v podstate o čistú celulózu. Bavlna je zvyčajne bielej farby, ale nájdeme aj zelené, či hnedé odrody. Priadza  je pevnejšia než vlnená. Macerovaná bavlna je bavlna, ktorá bola lúhovaná v špeciálnom kúpeli, tzn. prešla macerovaním. Pri tomto lúhovaní získavajú vlákna jemný lesk, zvýšenú pevnosť, lepšiu nasiakavosť farbiaceho kúpeľa a zvýšenú odolnosť voči plesniam a žmolkovaniu. Súčasne je zvýšená aj tvarová stálosť vlákna, takže výsledný úplet toľko nemení tvar.Ľan
Ľan je vlákno získavané zo stonky rovnomennej rastliny. Je odolnejšie a pevnejšie než iné vlákna. Ľanové vlákno je celkom mäkké, rovné a mierne lesklé a časom jeho krása ešte viac vynikne. Ľan je pre nosenie v teplých letných mesiacoch ešte vhodnejší ako bavlna, pretože ešte lepšie pohlcuje vlchkosť a rýchlejšie vyschýna.

Priadze, ktoré používame majú certifikát OEKO-TEX Standard 100. Certifikát znamená, že látky boli testované a nie sú v nich použité žiadne chemikálie nebezpečné ľudskému zdraviu.


Veľkostná tabuľka »

Dámska veľkosť


Veľkosť XS
Prsia 80cm - 85cm
Pás 63cm - 66cm
Boky 83cm - 87cm


veľkosť S
Prsia 86cm - 91cm
Pás 67cm - 71cm
Boky 88cm - 92cm


veľkosť M
Prsia 92cm - 97cm
Pás 72cm - 76cm
Boky 93cm - 99cm


veľkosť L
Prsia 98cm - 104cm
Pás 77cm - 84cm
Boky 100cm - 106cm

ak ste sa v tabuľke nenašli, prípadne máte nekonfekčnú veľkosť - dajte nám vedieť a my vám upletieme Váš romantický kúsok podľa vami dodaných rozmerov.